HABERLER

17.DÖNEM POLİS MEMURU ADAYLARIMIZIN MEZUNİYET ÇOŞKUSU
  22 Mayıs 2019

                                                                             17.DÖNEM POLİS MEMURU ADAYLARIMIZIN MEZUNİYET ÇOŞKUSU

          19 Mayıs Polis Meslek Yüksekokulumuzda 17.Dönem Mezuniyet ve Yemin Töreni 21.05.2019 Salı günü saat 10.00 da Yüksekokulumuz çim sahasında düzenlendi. Düzenlenen törene Samsun Valisi Sayın Osman KAYMAK, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa DEMİR, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Adem ÇAKICI, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet YAVUZ, Samsun Emniyet Müdürü Vedat YAVUZ, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ünsal AĞAOĞLU,19 Mayıs Polis Meslek Yüksekokulu Müdürümüz Ogün ŞAHİN, Polis Akademisi Başkanlığı Adli Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç.Dr. Mehmet Ali TEKİNER, EMŞAV Karadeniz Temsilcisi Bilal ERİM, polis okulu personeli ve polis adaylarının aileleri katıldılar.

          2 yıllık eğitim ve öğretimin ardından 150’si bayan,193’ü erkek olmak üzere toplam 343 öğrencinin mezun olduğu törende, okul birincisi olan Kahrıman Melih ARABACİ yaş kütüğüne adının yazılı olduğu plaketi çaktı ve 17.Dönem öğrenci arkadaşları adına konuşma yaptı. ARABACİ yaptığı konuşmada: “ Bu köklü teşkilatın mensubu olarak göreve başlayacak bizlerin temel hedefi, Türk Polis Teşkilatını bulunduğu noktadan daha da ileri taşımaktır. Bu amaç doğrultusunda, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün ortaya koyduğu ilkeler ve gösterdiği hedefler doğrultusunda, halkın ihtiyaç ve taleplerini dikkate alan bir vazife ve görev anlayışını daima ön planda tutarak, sürekli yenilenme ve gelişme bilinci içerisinde büyük bir özveri ile var gücümüzle çalışacağız.” dedi.

         19 Mayıs Polis Meslek Yüksekokulumuz Müdürü Sayın Oğün ŞAHİN konuşmasında: “ Sevgili gençler iki yıllık yoğun bir eğitim sürecinin ardından mesai arkadaşı olarak aramıza katılıyorsunuz. Çok şerefli bir mesleğin binlerce şehit vermiş bir teşkilatın yeni neferleri olarak üzerinizde ki sorumluluğun bilincinde olduğunuzu, bu sorumluluğu yerine getirirken adil, insan hak ve hürriyetleri ile hukukun üstünlüğüne saygılı, ahlaklı, erdemli, merhametli, devletine ve ay yıldızlı bayrağına, tarihin gördüğü en erdemli milleti olan Yüce Türk Milletine sevgiyle bağlı olan polisler olacağınıza gönülden inanıyoruz. Görevinizi yerine getirirken Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hiyerarşisi dışında hiçbir odaktan emir ya da talimat almayacağınıza inancımız tamdır. Bu duygu ve düşüncelerle sizleri yeni göreve uğurlarken başta devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere silah arkadaşları ve bu ülke için fedakârlıkların en büyüğünü yaparak canlarını feda eden şehitlerimize Allahtan rahmet diliyor, gazilerimizi saygıyla anıyorum. Yolunuz ve bahtınız açık olsun.” dedi.

          Polis Akademisi Başkanlığı Adli Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç.Dr.Mehmet Ali TEKİNER yapmış olduğu konuşmasında: “Bu gün yeni bir hayata başlıyoruz eğitim döneminde yeterli, gerekli bilgileri eğiticilerinizden aldınız. Ben bunlara ek olarak sadece hatırlatma anlamında şunları söylemek istiyorum. Emniyet Teşkilatının toplumda huzuru ve düzeni sağlamak, vatandaşın can ve mal güvenliğini korumak, kanun hâkimiyetini ve devlet otoritesini sağlamak gibi çok önemli ve hayati görevleri vardır. Sizler bu görevlerinizi yerine getirirken demokratik, laik, sosyal, hukuk devletinin bir kurumunda görev yaptığınızı asla unutmayacaksınız. Atatürk ilke inkılaplarına bağlı, insan haklarına saygılı, hukuk devletinin kurallarına bağlı, emirlerini sadece yetkili amirlerinden alan polisler olacağınızdan ve bu doğrultuda görev yapacağınızdan şüphe duymamaktayız. Zorlu bir eğitimi başarıyla tamamladınız sizden beklentimiz sadece aziz milletimizin polisleri olmanızdır. Yolunuz ve bahtınız açık olsun” dedi.

          Emniyet Genel Müdür Yardımcısı 1.Sınıf Emniyet Müdürü Sayın Adem ÇAKICI konuşmasında: “Değerli meslektaşlarım bu meslek zorlu bir meslek ve fedakârlık isteyen, özveri gerektiren bir meslek. Bunun farkındasınız ve zaman içerisinde suçla suçluyla mücadele ederken vatan ve milletin bölünmez bütünlüğünü korumak için terörle mücadele ederken PKK’sı, DAEŞ ’i, FETÖ’sü hepsiyle mücadele ederken bu sorumluluk omuzlarınızda olacak. Bu sorumluluğun bilincinde olacaksınız. Yeri gelecek bu vatan için şehit olacaksınız. Bunun bilincindesiniz. Bu meslekte devam ederken kanunlarımızdan, adaletten, doğruluktan, dürüstlükten ayrılmayın. Başkalarından emir almayın. Özellikle belirtiyorum sıralı amirlerimizden, kanunlarımızdan, anayasamızdan emir alın. Değişik mecralardan emir almayın, itaat etmeyin. Sadece kendi hiyerarşik mevzuatımıza göre sıralı amirlerimize itaat edin. Bunu niye belirtiyoruz, altını niye çiziyoruz FETÖ belasından bu teşkilat çok çekti. Bizler bunun acısını biliyoruz. Sizlere temizlenmiş bir teşkilat emanet ediyoruz. Bundan sonra sizler bu teşkilata bu tür şeyleri sokmayacaksınız. Saygıdeğer meslektaşlarım şunu belirteyim ayrıca mesleğimiz disiplin mesleği üzerinizdeki elbise temsil ettiğiniz üniforma bir devletin temsilcisi. Devletin zamanı gelince teröriste, suçluya karşı gücünü, aynı zamanda vatandaşa, mazluma karşı da şefkatini göstereceksiniz. Bu kutsal mesleği onurla, vakarla taşıyacağınıza eminim ve şimdiden başarılar diliyorum.” dedi.

          Samsun Valisi Sayın Osman KAYMAK yapmış oldukları konuşmalarında: “Çok değerli yeni polis memuru adayı kardeşlerim, sizlere öncelikle daha öncede de bahsedildi. Ülkemizin güvenliği, asayişi için göreve başlayacaksınız gerçekten işiniz çok önemli. Değerli arkadaşlar biliyorsunuz her meslek kıymetli ve kutsaldır ama insanın hayatını direk doğrudan etkileyen bir meslek yapıyorsunuz. Devletin size verdiği yetkiyle insanların hayatlarına müdahale ediyorsunuz. O yönüyle sizin mesleğiniz çok daha kıymetli ve kutsal. Bunun bilincinde olduğunuzu ve bu bilinçle bu okulu bitirdiğinize inanıyorum. Bu anlamda mesleğin kutsiyetinin ötesinde başarının sırrını söylemek istedim. Çok değerli yeni memur adayı kardeşlerim. Mesleğin sırrı şudur; işini seveceksin, insanları seveceksin. İnsanları sevdiğiniz zaman gerçekten işinizin çok kolay olduğunuz göreceksiniz. Zira insan sevgisi olmayan insan, her yerde sorun yaşar bizzat sorunun parçası olur. Siz de bazen bir olaya müdahale edersiniz ama iletişim, insan sevginiz eksik ise sıradan olay farklılaşmaya başlar. Bu anlamda lütfen bu çok kıymetli milletimizi çok sevin. Milletimiz inanın her şeyin en iyisine layıktır. Ama işinizde tabiki suçu ve suçluyu da kovalamak. Bu anlamda da gücünüzü devletten ve kanundan alacaksınız. Eğitimlerinizle bunu yapacaksınız. Biz zaman zaman polis memuru hikâyeleri dinleriz bakın derler ki ya bir memurla karşılaştık sohbet sırasında ya ne kadar kibar ne kadar kendini geliştirmiş bu anlamda sizlerin böyle olmasını istiyoruz. Kaba davranan, işini bilmeyen, belindeki silaha güvenerek insanlara hareket eden değil bunun bilincinde olarak tabii ki devletin gücünü kullanacaksın ama kanun ve nizamlara uygun olarak kullanacaksınız. O zaman göreceksiniz ki işiniz kolay olacak ve görev yaptığınız yerde hem amirlerinizde hem de halkınızdan takdir ve saygı göreceksiniz.     

          Değerli velilerimiz sizler çocuklarımızın yetişmesi için büyük emek verdiniz. Buralara kadar geldiniz bu anlamda çocuklarımızın yetişmesinde 19 Mayıs Polis Meslek Yüksekokulu’muz başta okul müdürümüz olmak üzere, tüm öğretim üyelerine, okulda çalışan bütün personellerimize bizde teşekkür ediyoruz, emeklerinden dolayı Allah onlardan razı olsun.

          Çok değerli memur kardeşlerim Samsun’da gerçekten Türkiye’nin en güzide, güzel şehirlerinden birisi burada iki yılı geçirdiniz şimdi buradan ayrılacaksınız bu anlamda da Samsun Valisi olarak ta Samsun’dan inşallah iyi duygularla, güzel hatıralarla ayrılacağınızı düşünüyorum Samsun’u da bu arada unutmayın diyorum. Bu vesileyle yeni göreve başlayacak memur arkadaşlara Allah hayırlı etsin, Allah utandırmasın, Allah iyilerle karşılaştırsın. Tekrar aileleri ve sizleri tebrik ediyorum, hayırlı uğurlu olsun” dedi.

          Yapılan konuşmaların ardından 2 yıllık eğitim öğretim süresi sonunda ilk beşe giren öğrencilere diplomaları ve hediyeleri verildi. 343 öğrencimiz yemin ettikten sonra resmigeçit töreni yapıldı. Resmigeçit töreninden sonra hep beraber keplerini havaya atan polis adayları mezuniyet coşkusunu doyasıya yaşadılar. Polis memuru adaylarının mezuniyet coşkusuna ailelerinin katılması ile unutulmaz anlar ve sevinçler yaşandı. Birbirlerine sarılarak mutluluklarının paylaşan polis adayları “Bahçe Duvarından Aştım ”şarkısı eşliğinde oyun oynadılar.

          Mezuniyet töreni sonrası 17. Dönem Polis Memuru Adaylarına Yüksekokulumuz Kapalı spor Salonunda başarı sıralamasına göre belirlenen açık kura töreni yapıldı.

          Bizlerde 19 Mayıs Polis Meslek Yüksekokulumuzdan 17. Dönem Polis Memuru Adayları olarak mezun olan değerli meslektaşlarımıza bundan sonraki meslek hayatlarında ve yaşamlarında başarılar ve mutluluklar diliyoruz.

           Yolunuz Bahtınız açık olsun.

Haber Paylaş